Łzy Hioba roślina

Różańcowe żniwo

Od dzieciństwa był obecny w moim życiu. Każdy codzienny, wieczorny pacierz w gronie rodzinnym kończył się dziesiątką różańca świętego. A na pierwszym roku w seminarium wszyscy zostaliśmy włączeni do Bractwa Różańca Świętego przy dominikanach w Sandomierzu. W Roku Różańca Świętego dobrodziej klasztoru cystersów w Wąchocku przywiózł mi z USA cztery komplety do robienia różańca. Była to dla mnie wielka radość, ponieważ Pan Bóg obdarzył mnie umiejętnością majsterkowania, a teraz dał w ręce narzędzia i wskazówki, jak samemu zrobić różaniec.

Przeczytaj

Różaniec z Łez Hioba

Niedawno miałem przyjemność korespondować z księdzem Piotrem, który wysłał mi małe barwne nasiona rośliny zwanej Łzy Hioba. Wyglądają trochę jak perły. Zasiałem je w szklarni, z nadzieją, że uda mi się je wyhodować. Te piękne nasiona mogą być bowiem wykorzystane do robienia różańców. Otrzymawszy ten szczególny dar od księdza Piotra, z niecierpliwością zacząłem wykonywać różaniec.

Przeczytaj

Święty Józef, wzór do naśladowania

Papież Franciszek już na początku swojego pontyfikatu pokazał światu wielkie nabożeństwo do św. Józefa. „Dziękuję Panu za to, że mogę sprawować tę Mszę świętą na rozpoczęcie posługi Piotrowej w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Maryi Panny i patrona Kościoła powszechnego” – mówił Ojciec Święty w swojej homilii.

Przeczytaj

Różaniec ze Świętymi

Jestem szczęśliwy, że mogę przedstawić Wam kolejny różaniec, który zrobiłem. Jest on wykonany z 6-milimetrowych kulek hematytu. Z tym kamieniem bardzo lubię pracować. W przeciwieństwie bowiem do niektórych koralików ze szkła, hematyt nie ma tendencji do pękania. Jest on dość ciężki i ma dobre, błyszczące wykończenie, które sprawia, że wygląda jak antracyt.

Przeczytaj

Różaniec z medalem św. Benedykta

Zawsze miałem poważanie dla św. Benedykta, założyciela zachodniego monastycyzmu i patrona Europy. Reguła św. Benedykta jest przykładem równowagi i zdrowego rozsądku dlatego uważałem ją za tak interesującą. Kiedy byłem nastolatkiem czułem, że mogę mieć powołanie do bycia benedyktynem i w rezultacie poznałem kilku mnichów z opactwa Elmore (Anglia) anglikańskiej wspólnoty Benedyktynów.

Przeczytaj

Bractwo Różańca Świętego

Zgodnie z tradycją Najświętsza Maryja Panna przekazała różaniec św. Dominikowi, założycielowi zakonu ojców dominikanów, którzy bez wątpienia mają szczególny kontakt z koronką, a wielu ich wychowanków aktywnie rozpowszechnia tę „najwspanialszą z modlitw”, jak powiedział o niej papież, Leon XIII.

Przeczytaj

Matka Boża Rozwiązująca Węzły

Maryja… rozwiązuje węzły

Nie wiem, czy Matka Boża Rozwiązująca Węzły stała się bardziej popularna od czasu wyboru papieża Franciszka, ale wiem, że kilku moich angielskich znajomych, którzy tak jak i ja wykonują różańce, zaczęło szerzyć nabożeństwo do tej właśnie Maryi, która jest tak bliska sercu Ojca Świętego.

Przeczytaj

Różaniec

Kiedyś zepsute, teraz naprawione

Kilka lat temu, kiedy brałem udział w zajęciach dodatkowych, spotkałem pewnego wykładowcę, nazwę go X, który niezwykle mnie zaskoczył, wyznając w trakcie rozmowy, że jest praktykującym katolikiem. X jest aktywistą społecznym, może nie zwolennikiem Stalina, jednak mimo wszystko marksistą. 

Przeczytaj

Czarny różaniec

Różaniec mojego Dziadka

Jedynym dowodem, że mój Dziadek urodził i wychował się w rodzinie katolickiej, był porwany różaniec, który do niego należał, a który ja odziedziczyłem. Ani ja, ani moja matka i jej sześć sióstr i siedmiu braci nie zostaliśmy jednak wychowani jako katolicy.

Przeczytaj